643
743987

Karl Nordström

(Ruotsi, 1855-1923)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Vasarahinta
65 000 SEK
Karl Nordström
(Ruotsi, 1855-1923)

Still life with flowers

Signed Karl Nordström with dedication "To Miss Olga Björkegren Grez November 84". Canvas 46.5 x 33 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Olga (born Björkegren) and Klas Fåhraeus, Högberga gård Lidingö, Sweden.
Subsequently by descent to the present owner.

Muut tiedot

Karl Nordström återvände till Grèz-sur-Loing 1884 efter en tids vistelse hemma i Sverige. Liksom för flera av de andra skandinaviska konstnärerna blev Pension Laurent Nordströms fasta punkt och han var en av dem som fick vara modell i den danske målaren PS Kröyers pastellmålning "Konstnärsfrukost i Pension Laurent" som på något sätt blivit synonym med livet i konstnärskolonin.

Från sitt fönster i Pension Laurent målade Nordström "Trädgårdsmotiv från Grèz" som enligt egen utsago var "verkligen det bästa jag någonsin i mitt liv åstadkommit" (1884) och blev själv avbildad av konstnärskollegan Christian Krohg när han står och blickar ut över trädgårdarna i Grèz. Nordström hade i början av 1880-talet sett och imponerats av impressionisternas utställningar i Paris och var, åtminstone i den svenska konstnärsgruppen, bland dem som tillgodogjorde sig impressionismens bildspråk grundligast. Nordström beundrade den bleka färgskalan hos konstnären Bastien-Lepage, var betagen av Camille Corot's gråstämning och imponerad av natursanningen i Jean-Francois Millets pastorala allvar. Deras impressionism blev grunden för det milda naturalistiska och romantiska måleri Nordström utövade under slutet av 1800-talet. Bland bekantskaperna i konstnärskolonin fanns Tekla Lindeström, trägravör till yrket, som fångade Nordströms intresse och snart var de hemligt förlovade. Sixten Strömbom skriver i "Konstnärförbundets historia" att den lycka förlovningen skänkte honom också kom till uttryck i hans måleri och att sommarens idylliska pasteller och oljemålningar "stråla av ömhet och mjuk färgrikedom. Vad som tidigare i hans konst kunnat framträda med vass intensitet, har i dessa förälskelsens verk nått uttryckets lugna råga". Det aktuella katalognumret är dedicerat till en gemensam vän till paret i Grèz: fröken Olga Björkegren som gifte sig med en vän och mecenat till Nordström, Klas Fåhraeus. Paret Fåhraeus byggde sedemera Högberga Gård på Lidingö där en imponerade konstsamling fanns att beskåda. I auktionens målning framgår det tydligt hur Nordström låtit sig inspireras av sina franska förebilder med tonerna i paletten. Samtidigt visar han även intryck ifrån den moderna japanska bildkonsten, à la Japonaise, vilket framgår genom vasen och den nästan ikebana-inspirerade buketten.