Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
655
784532

Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Vasarahinta
145 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

"Fiskebäckskils hafskuranstalt och socitetssalong"

Canvas 57 x 35 cm. On verso stamp from the artist's estate.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis, "Internationella Höstauktionen", 2002, lot no 141.
Private collection, Stockholm.

Muut tiedot

Genom Carl Wilhelms konst kan vi följa Fiskebäckskil från ett fiskeläge till en moderiktig badort. I sina tidiga verk är det fiskekvinnor och fiskare som utgör merparten av modellerna för att sedan skifta till sommargäster och bekanta i moderiktiga kläder (i bjärt kontrast till de mer allmogebetonade klädedräkterna från 1880-talet). 1886 byggdes ett varmbadhus i Fiskebäckskil och det tillkom även senare en restaurang, torncafé och societetssalong. Många av de hus som byggdes i Fiskebäckskil vid 1900-talets början, byggdes med tanke på badgästuthyrningen och när fisket och båtnäringen gick ner kom sommarhalvåret att betyda mycket för försörjningen på ön.