667
746875

Carl Oskar Borg

(Ruotsi, 1879-1947)
Carl Oskar Borg, Working man.
Carl Oskar Borg, Working man.

Working man

Signed Carl Oscar Borg. Watercolour and hightening white 12 x 17 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

10 000 - 12 000 SEK

943 - 1 130 EUR

969 - 1 160 USD

Vasarahinta:
14 000 SEK
Täydennyslista

No Droit de suite (d)

Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis International Autumn sale 2008, lot no 60.
Private collection, Sweden.

Muut tiedot

Sigrid Hjertén och Carl Oskar Borg föddes samma år, 1879. Både reste till Frankrike i början av 1900-talet för att utveckla sitt måleri. Medan Hjertén omfamnade modernismens idéer sökte sig Borg i stället i från den. Efter många resor till havs hamnade han så småningom i USA där han kom att bosätta sig i Kalifornien.

Efter några tuffa år ekonomiskt blev 1909 Mrs Phoebe Apperson Hearst (mor till den berömde tidningsmagnaten William Randolph Hearst) hans mecenat. Tack vare henne kunde han resa till Europa och studera konst under 1910-1914. Denna period innebar också han publika genombrott i San Francisco.

När Borg återvände från Europa föreslåg Mrs Hearst, som länge hade haft intresse för indianerna i sydvästområdet, honom att han skulle resa ut till indianerna, fotografera och filma deras liv och leverne för Kaliforniauniversitetets räkning och naturligtvis även arbeta som konstnär i denna miljö. För Borg, som själv redan tidigare var fascinerad av indianerna, blev detta en vändning i hans liv och konstnärliga utveckling. Under vistelsen i öknen tillsammans med indianerna formades en högst personlig panteism som kom till uttryck i hans målningar.