705
740164

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 300 - 106 000 EUR
92 100 - 110 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Andreas Rydén
Tukholma
Andreas Rydén
Varatoimitusjohtaja, Johtava asiantuntija, taide
+46 (0)728 58 71 39
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

"The Letter"

Signed L.Zorn and dated -82. Watercolour and hightening white 26 x 35 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Private Collection, Sweden.

Muut tiedot

Efter sin hemliga förlovning med Emma Lamm 1881 gav sig den unge och ambitiöse Anders Zorn sig ut på resan som kom att förändra hans liv. Han reste via London och Paris till Spanien där han influerad av Egron Lundgrens akvareller med mantiljprydda kvinnor redan hade en uppfattning om Andalusiens mystik och charm. Under denna vistelse kom han att utföra några av sina mest kända verk som t.ex. ”Kusinerna” (1182) och ”Modersglädje” (1882, såld hos Bukowskis 2014). Även om de spanska akvarellerna uppskattades och en från Cadiz kom att antas till Salongen var det pengar och berömmelse han var ute efter för att kunna erbjuda Emma Lamm den make hon förtjänade och han ville vara. London blev nästa anhalt. Historien om hur den unge Zorn etablerar sig i London på finaste adressen, med snygga visitkort och välskräddade kläder – allt på kredit – har blivit som en anekdot vilken även visar vilken person Zorn var: mod, mer talang än vad vissa trodde var möjligt och en lagom dos kaxighet. Hans ateljé låg på 52 Brook Street och där var han mitt i smeten av välbärgade beställare och flotta gallerier. Det aktuella katalognumret upptäcktes nyligen och kom att bli något av en senasation då Zornmuseet inte kände till motivet tidigare. Modellen är med största sannolikhet Zorns kära Mary Smith (även avbildad i b.l.a ”På Themsen” och ”Mary i ateljén”). Titeln ”The letter” står skriven a tergo vilket visar att det är innehållet i brevet som modellen håller i handen som är huvudpersonen, kuvertet ligger på golvet nedanför henne. Är det i hast hon slet upp brevet? Vad stod det i det? Sorg? Kärlek? Denna typ av genremåleri var mycket populär i tiden och inbjuder betraktaren att själv skapa en berättelse om motivet. Zorns omisskänneliga skicklighet i att hantera akvarellfärgerna är något som ingen betraktare kan eller vill missa.