728
746878

Elsa Beskow

(Ruotsi, 1874-1953)
Lähtöhinta
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Elsa Beskow
(Ruotsi, 1874-1953)

"Herr Gråpäron kliver ur sitt träd" from "Lasse-liten i trädgården"

Signerad EB. Executed 1920. Watercolour 32 x 40,7

Alkuperä - Provenienssi

The family of the artist.
Bukowski Auktioner, auction 531, 2-5 December 2003, lot no 79.
Private collection, Sweden, acquired from the above.

Näyttelyt

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow Vår barndoms bildskatt", March-May 2002, cat no 138.

Muut tiedot

"Goddag, goddag, ja gunås så visst, på päron råder ej minsta brist. De börja dock bli mig så alltför tunga, och grenarna är inte längre unga, de kunna gå av, om de bli för trötta, hör Lasse, säg far, att han måste stötta."