Ei yhteyttä palvelimeen
15(852469)
Matthew Brandt(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1982)
"Lake Selmac, OR 6", 2009
Vasarahinta
46 000SEK
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK

"Lake Selmac, OR 6", 2009

Signed Brandt and dated 2009 on verso. Unique. C-print soaked in Lake Selmac water, 76 x 101 cm.

Alkuperä - Provenienssi

M+B Gallery, Los Angeles.

Näyttelyt

M+B Gallery, Los Angeles, Art Basel Miami, 1 - 4 December 2011.

Muut tiedot

Genom sina arbeten, ställer sig Matthew Brandt en grundläggande och väsentlig fråga om sitt illusionsliknande medium: vad ÄR ett fotografi?

Anpassad till historien om hans medium och dess materiella beståndsdelar samt inspirerad av klassiskt amerikanskt landskapsfoto, färdas Brandt genom den amerikanska västern, fotograferar och samlar prover på materia från naturen och städer.

Utifrån sitt ”lite röriga och experimentella” förhållningssätt producerar Matthew Brandt fotografiska verk, genom en intensiv arbetsprocess, ofta interagerande med fysiska material och kemi, som på ett sätt påminner om fotografiets ursprung och utveckling under 1800-talet.

På samma sätt som tidiga uppfinnare inom fotografins område, såsom Louis Jacques Mandé Daguerre och Henry Fox Talbot, har Brandt hängivit sig åt alkemi i bildskapandet och experimenterat med effekterna av olika material på utvecklingsprocessen.
Mötet mellan motivet och dess materia, utforskas i Brandts första stora projekt; ”Lakes and Reservoires series”. Genom att dränka fotografier av sjöar i sjöarnas eget vatten skapas en regnbågsliknande effekt och det som visas som färdigt konstverk är resterna av den processen. Konstverket blir ett avtryck av den faktiska platsen som avbildas.
Exempel på detta är de tre konstverk som ingår i auktionen; ”Lake Union”, ”Lake Selmac” och ”Yuba Lake”.

Matthew Brandt är född och verkar i Los Angeles, en plats som under de senare åren är en av de hetaste på den samtida konstscenen. Han har haft utställningar på ett flertal tunga institutioner och finns i samlingarna på Los Angeles County Museum of Art, J Paul Getty Museum, LA, Metropolitan Museum of Art, New York, Brooklyn Museum of Art för att nämna några. Han har blivit omskriven i ARTFORUM, Art in America, The New Yorker bland andra.

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Nathalia Edenmont, "Son".
1707613
Nathalia Edenmont
"Son".
Ei tarjouksia
5p 17 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Henry B. Goodwin, "Bird Millman".
1706784
Henry B. Goodwin
"Bird Millman".
Ei tarjouksia
5p 16 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Ewa Rudling, "Jacqueline Bisset" (1944-).
1701482
Ewa Rudling
"Jacqueline Bisset" (1944-).
Ei tarjouksia
2p 17 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Cecilia Ömalm, Untitled.
1694692
Cecilia Ömalm
Untitled.
Ei tarjouksia
8p 14 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Marcus Ohlsson, Untitled.
1705729
Marcus Ohlsson,
Untitled.
Ei tarjouksia
15 h 38m
Lähtöhinta
4 000 SEK
Dick Clevestam, "Stenrede med ägg av Strandpipare".
1685941
Dick Clevestam
"Stenrede med ägg av Strandpipare".
Ei tarjouksia
8p 16 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Kenneth Olausson, "Ronnie and Reine Wisell at Monza, 1972.".
1708437
Kenneth Olausson
"Ronnie and Reine Wisell at Monza, 1972.".
Ei tarjouksia
6p 13 h
Lähtöhinta
25 000 SEK