Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
235
823006

Emma Sparre

(Ruotsi, 1851-1913)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
19 200 - 23 900 EUR
21 700 - 27 100 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Emma Sparre
(Ruotsi, 1851-1913)

At the piano

Signed E. Sparre and dated Paris -91. Canvas 147 x 115 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Christie's, London, "Scandinavian Pictures, Drawings, Prints and Sculpture", 29 March 1990, lot 228.

Muut tiedot

Emma Sparre (född Munktell) föddes på Grycksbo herrgård som näst yngst i barnaskaran på nio. I en tid där flickors utbildning inte prioriterades var det tvärt om i det Munktellska hemmet där alla barns intressen (oavsett kön) uppmuntrades och understöddes. Konst och musik var ständigt närvarande i hemmet och flera i den stora barnaskaran kom att verka inom konstnärliga yrken.
Efter faderns död flyttade den stora familjen till Stockholm där Emma Sparre fick möjlighet att studera för August Malmström på Konstakademien. Med familjens stöd kom utbildningen att fortsätta i Düsseldorf, Rom och slutligen Paris där hon skaffade en ateljé vilken kom att bli en knytpunkt i de konstnärliga kretsarna. Hennes konstnärliga studier fortsatte för lärarna Gustave Courtois och Pascal-Adolphe-Jean Dagnan-Bouveret och hon fick vid ett par tillfällen ställa ut på Salongen och belönades med hedersomnämnande vid Världsutställningen 1889. Det aktuella katalognumret visar en scen som mycket troligt är från Sparres ateljé och av den typ av genremålningar hon under 1880-talet ägnade sig åt. Dateringen och signaturen är elegant maskerade i motivet på ett notblad som har fallit ned från pianot. Musiken, liksom konsten låg henne varmt om hjärtat och Sparres ateljé blev en träffpunkt för ett brett salongsliv med musikaliska soaréer och uppföranden. Sparres syster Helena Munktell utbildade sig parallellt med systern till pianist och kompositör och kom att bli en framträdande person inom svenskt kulturliv (b.la. som initiativtagare till Föreningen Svenska tonsättare). 1892 uppfördes hennes opera ”I Firenze” i systerns ateljé och fick ett mycket positivt mottagande i den franska pressen.