852896

263. KARL HOFER, "Tischgesellschaft".

Signerad CH and dated -43. Canvas 110,5 x 116,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist to Rädda Barnen in Stockholm 1954 through Stiftung im Rahmen der Dankspende des deutschen Volkes 1951.

Lähtöhinta
600 000 - 800 000 SEK / 61 728 - 82 305 EUR
Vasarahinta
1 300 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

Galerie G.Franke, München, "Karl Hofer", 1948, catalogue no. 6.
"Karl Hofer", Kassel, 1948, catalogue no. 8.
Kunstverein, Minden, "Karl Hofer", 1950, catalogue no. 5.
Witten/Bochum/Essen/Duisburg/Braunschweig, "Karl Hofer"1950/51, catalogue no. 8.
Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992.

Kirjallisuus

W. Peizet, "Der 70jährige K.H., i Münchner Merkur, no. 33, 23.4.1948, p. 5.
Der Woltangst mitten ins Herz, Westdt. Allg. (Bochum (?)), no. 77, 3.4.1951.
Absender Deutschland, Berlin 1955, p. 213 (wrongly dated 1953), 231 (here: Föreningen Rädda Barnen), färgplansch 1, p. 73.
Utställningskatalog, Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992, p. 31, ill no. 54, catalogue no. 44.
Catalogue raisonné Wohlert/Eisenbeis 2008 nr 1733.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili