263
852896

Karl Hofer

(Saksa, 1878-1955)
Lähtöhinta
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
56 100 - 74 800 USD
Vasarahinta
1 300 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Karl Hofer
(Saksa, 1878-1955)

"Tischgesellschaft".

Signerad CH and dated -43. Canvas 110,5 x 116,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist to Rädda Barnen in Stockholm 1954 through Stiftung im Rahmen der Dankspende des deutschen Volkes 1951.

Näyttelyt

Galerie G.Franke, München, "Karl Hofer", 1948, catalogue no. 6.
"Karl Hofer", Kassel, 1948, catalogue no. 8.
Kunstverein, Minden, "Karl Hofer", 1950, catalogue no. 5.
Witten/Bochum/Essen/Duisburg/Braunschweig, "Karl Hofer"1950/51, catalogue no. 8.
Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992.

Kirjallisuus

W. Peizet, "Der 70jährige K.H., i Münchner Merkur, no. 33, 23.4.1948, p. 5.
Der Woltangst mitten ins Herz, Westdt. Allg. (Bochum (?)), no. 77, 3.4.1951.
Absender Deutschland, Berlin 1955, p. 213 (wrongly dated 1953), 231 (here: Föreningen Rädda Barnen), färgplansch 1, p. 73.
Utställningskatalog, Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992, p. 31, ill no. 54, catalogue no. 44.
Catalogue raisonné Wohlert/Eisenbeis 2008 nr 1733.