Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
173
847284

Hans J. Wegner

(Tanska, 1914-2007)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Hans J. Wegner
(Tanska, 1914-2007)

A Hans J Wegner 'Peacock Chair',executed by Johannes Hansen, Denmark 1950's.

Maker's mark Johannes Hansen.

Alkuperä - Provenienssi

David Westman, arbetade på KFs annonsbyrå Svea. På 1960-talet var Svea Sveriges största annonsbyrå med 120 anställda.
Westman var mycket road av form och design och köpte denna till sitt eget boende.

Muut tiedot

The model was designed in 1947.