185
847286

Jacob Kjaer

(Tanska, 1896-1957)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Jacob Kjaer
(Tanska, 1896-1957)

A Jacob Kjaer mahogany chair, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Copenhagen, Denmark ca 1960.

The upholsterad seat with black leather, label marked.

Alkuperä - Provenienssi

David Westman, arbetade på KFs annonsbyrå Svea. På 1960-talet var Svea Sveriges största annonsbyrå med 120 anställda.
Westman var mycket road av form och design och köpte denna till sitt eget boende.