21
900364

Fulvio Bianconi

(Italia, 1915-1996)
Fulvio bianconi, a fulvio bianconi glass vase in the shape of a woman 'sirena', venini, murano, italy 1950's.

A Fulvio Bianconi glass vase in the shape of a woman 'Sirena', Venini, Murano, Italy 1950's.

Somewhat irridescent red glass, acid etched rectangular maker's mark venini murano italia. Height 25,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

50 000 - 75 000 SEK

Vasarahinta:
170 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Reportedly bought in the 1950's.

Kirjallisuus

Anne-Marie Katins (ed), 'Italienisches Glas, Murano Mailand 1930-70' Die Sammlung der Steinburg Foundation' Herausgegeben von Helmut Ricke und Eva Schmitt, Prestel Verlag, 1996, illustrated p 110, catalogue no 84.

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 69