Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
282
905697

Gösta Adrian-Nilsson

(Ruotsi, 1884-1965)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Vasarahinta
200 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Gösta Adrian-Nilsson
(Ruotsi, 1884-1965)

"Indian" in a cubist landscape

Signed GAN and dated -13. Pencil and gouache on paper 25.7 x 19.5 cm.

Täydennyslista

Private collection since 1950/60s.
Hence by descent to present owner.

Alkuperä - Provenienssi

Muut tiedot

Av sin vän i Motala, Egon Östlund, fick GAN i julklapp 1915 Fenimore Coopers indianböcker. Ungefär samtidigt som han under julhelgen slukade "Den siste mohikanen" och "Hjortdödaren" påbörjade han sitt dagboksskrivande: den svarta vaxduksboken med sitt röda snitt döps som en indian till "Svartbok". "Må Du till Ditt väsen också vara indian - aldrig glömma en välgärning, aldrig förlåta en oförrätt", skriver GAN trettondagen 1916 och fortsätter: "Det inbundna, bistra och stolta hos dessa smalmidjade, stålmusklade män och ynglingar griper mig ständigt med samma kraft". Det aktuella katalognumret som är utfört redan 1913 visar på GAN:s tidiga intresse för indianen som en tankefigur och symbol vilken är återkommande i konstnärens produktion. Denna tidiga akvarell är i sina friska och klara färger en kubistisk (pojk)dröm.