31
882719

Alf Wallander

(Ruotsi, 1862-1914)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77
Alf Wallander
(Ruotsi, 1862-1914)

An Alf Wallander Art Nouveau 'Iris' porcelain 21 pcs part dinner service and three small fish dishes, Rörstrand, Sweden.

Reliefdekor i underglasyrfärger, stämplade Rörstrand. Bestående av 1 terrin med lock (l 32,5 cm, nagg på hänklarna), 1 karaff (h 21 cm), 1 såsskål på fat, 2 assietter (d 17 cm), 4 tallrikar (d 21,5 cm), 8 tallrikar (d 24,5 cm, 2 med skrapmärken undertill), 2+1 ovalt uppläggningsfat (l 31 och 42,5 cm, tillverkningsmistor), 1 runt fat (d 34,5 cm) samt tre fiskfat ur annan servis.