334
895722

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 500 - 28 200 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"Väntan"

Signed Kylberg. Canvas 50 x 61.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The artist's brother Erik Kylberg.

Kirjallisuus

Brita Knyphausen: Carl Kylberg, Färg och idé, Malmö 1965, listed as catalogue no. 192. P. 148-149, photos from Liljevalch's jubelii exhibition 1956 as well as Carl Kylberg's retrospective exhibition at Liljevalchs 1954. Compare with "Väntan", ill i colour p. 216.
Moderna Museet: Carl Kylberg 21/8-10/10 1976, ill "Väntan".
Nils Ryndel and others: Carl Kylberg, Väntan II, ill fullpage in colour p. 67, Stockholm 1992.

Muut tiedot

Carl Kylbergs målningar från 1930-talet hör, enligt författaren och experten Brita Knyphausen, till hans främsta. Stärkt av samtida framgångar var Kylbergs arbetskapacitet till synes outtömlig under den här perioden. Med kompositioner som ”Väntan” fulländar Carl Kylberg sitt 1930-talsmåleri. I detta aktuella verk har konstnären funnit sitt eget och tongivande språk; ett måleri som ligger nära det abstrakta och där de klara färgerna spelar den förnämsta rollen som förmedlare av känslor och visioner. Detta sätt att måla väckte i samtiden uppretade känslor.

Auktionens målning ”Väntan” är ett centralt verk från konstnärens mest intensiva period, i slutet av 1930-talet. Motivet med havet, de väntande paret och det tyst inseglande skeppet har kommit att bli ett av Carl Kylbergs mest berömda. ”Väntan” finns i parallella versioner på Moderna Museet i Stockholm och på Statens Museum for Kunst i Köpenhamn. Auktionens målning förvärvades initialt av konstnärens bror Erik Kylberg (1882-1947).

Som så ofta i Carl Kylbergs konstnärskap är tidpunkten hämtad från den långsamt gryende övergången mellan natt och dag. ”Väntan” är utförd i en för Kylberg kännetecknande teknik och kolorit, där han skapar en känsla av att motivet och därmed också färgerna vibrerar.

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?