104
906189

Per Olof Ultvedt

(Ruotsi, 1927-2006)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Per Olof Ultvedt
(Ruotsi, 1927-2006)

Untitled

Sculpture in mixed media with a small piano and a clock. Executed in 1988. Height 130, width 105, depth 31 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist by the current owner in conjunction with the exhibition in 1988.

Näyttelyt

Malmö Konsthall, “P.O. Ultvedt - Tvivel och övermod”, 27 August - 16 October 1988. Exhibition catalogue included in lot.

Muut tiedot

P O Ultvedt var en av de starka och drivande personligheter som satte konsten och Moderna Museet i rörelse under det beryktade 1960-talet. Med den omtalade utställningen "Rörelse i konsten" 1961 förvandlade han tillsammans med dåvarande chefen Pontus Hultén, konstpedagogen Carlo Derkert samt ingenjören Billy Klüver ett knappt treårigt Moderna Museet till händelsernas centrum med hela världens nyfikna ögon på sig. P O Ultvedt deltog med sina mekaniska, lekfulla skulpturer, han var aldrig intresserad av synen på konsten som något musealt, skapt för evigheten, utan såg den som en process, en lek eller en aktion.

Långt senare, på den retrospektiva utställningen i Malmö 1988 visades verk från Ultvedts då 44 år långa konstnärskap. Två av verken skapades speciellt för utställningen och detta är ett av dem. Enligt uppgift ingår det andra verket nu i Malmö Konsthalls samlingar.
Att just detta verk skapades för utställningen i Malmö visar bland annat en etikett på klockans baksida från Wetterstrand Ur, den har 1 års garanti utfärdad 27/7/88. Butiken låg bara ett kvarter från Konsthallen.

P.O. Ultvedt hör till den generation i den nya konsten som bröt med ett gammalt värdesystem. Många av hans arbeten har genom åren byggts upp för att åter försvinna. Labyrinter och rörliga maskiner har byggts till utställningar där de roat, överraskat, och framkallat upplevelser hos publiken. Av flera av dessa verk finns det bara skisser och fotografier kvar.