41
903682

Martin Wickström

(Ruotsi, Syntymävuosi 1957)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Vasarahinta
105 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Martin Wickström
(Ruotsi, Syntymävuosi 1957)

"Bad Moon Rising".

Signed Martin Wickström and dated -12 on verso. Canvas 55 x 110 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Aveny, Gothenburg.

Näyttelyt

Galleri Aveny, Gothenburg, "Martin Wickström", 20 October - 18 November 2012.

Muut tiedot

Likt Carl Fredrik Reuterswärd gjorde i en annons i NY Harald Tribune 1963, annonserade Martin Wickström att han tog semester från 2009 till hösten 2011. Året därpå, 2012, var han tillbaka med inte mindre än tre utställningar i Göteborg, Malmö och Stockholm.

De utställda målningarna i stort format med motiv hämtade från solnedgångar i Hollywood, husfasader i New York och 1950- och 60-talets glamorösa filmstjärnor ger ett till synes glättigt intryck. Bakom den kitschiga ytan med referenser till den amerikanska pop-konsten döljer sig dock mörkare stråk som dels berör sorger i konstnärens eget liv dels ställer frågor kring vår besatthet av att visa upp en perfekt, fläckfri yta.

”Martin Wickström har med åren mejslat fram en omisskännlig air av nostalgi och popkonst i sina arbeten. Präglade av en känsla av vemod, men samtidigt med ett nästan fetischistiskt förhållningssätt till den måleriska ytan.” Milou Allerholm, DN, 7/9 2015