Ei yhteyttä palvelimeen
56(917332)
Ola Billgren(Ruotsi, 1940-2001)
"Drömmedel"
Ei myyty
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK

"Drömmedel"

Signed and dated -88 on verso. Canvas 121.5 x 132 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Göran Engström, Stockholm.

Muut tiedot

Sömnmedel är bra, men drömmedel måste vara ännu bättre. Är det ett medel som man kan ta för att drömma? Då blir målningen ett svart hav, det krusar sig skummigt längst fram, baktill växer det över horisonten och formar en stor man med slängkappa. Är drömmedel något man polerar sina drömmar med, som vore de invanda möbler? I så fall förvandlas mannen till en val som sprutar bläck och framför djurets oformliga kropp spritter en båge av småfisk i rött och turkost. Eller är drömmedel något man tar för att få stopp på drömmarna? Det är väl ingen dröm att ett halvt kvinnoansikte med ett slutet öga svävar uppochnervänt strax intill en parfymflaska?

Ola Billgren slog igenom på 1960-talet med nyrealistiska målningar, men redan då underminerade han verkligheten med gåtfulla stråk. Hans motiv övergick snart till att bli mer drömska och expressiva element dök upp, precis som i Drömmedel. Verkets uppbyggnad speglar också Ola Billgrens stora intresse för andra genrer inom konsten, för även om Drömmedel är en oljemålning bär den tydliga influenser av collage, fotografi, grafik och scenografi. Allt detta kan sammanfattas med Ola Billgrens lust att utforska postmodernismens stilblandningar och förena dem i en välplanerad helhet. Galleristen Claus Leger har sagt att Ola Billgren kunde ”berätta om hur hans nästa tio målningar skulle se ut, inte bara innehållsligt utan även färgblandningar och format […] så klara fanns de i hans tanke och känsla”.

Tanken och känslan leder i det här fallet till ett drömlandskap med ett parti som de flesta uppfattar som havet. För Carl Gustav Jung symboliserade havet det undermedvetna och den nutida psykoanalytikern Ole Vedfelt menar att allt i våra drömmar är en aspekt av oss själva, vi spelar alla roller i vår pjäs. Bäst är då kanske att se målningen som en upplyst dröm, där man är medveten om att man drömmer och kan påverka händelseförloppet.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Ilja Karilampi, "Xercise Sealife".
1662360
Ilja Karilampi
"Xercise Sealife".
Ei tarjouksia
2p 2 h
Lähtöhinta
7 000 SEK
Anette Harboe Flensburg, "Projekt stedet II/Del III".
1698688
Anette Harboe Flensburg
"Projekt stedet II/Del III".
Ei tarjouksia
3p 21 h
Lähtöhinta
14 000 SEK
Anders Lidén, Untitled.
1697634
Anders Lidén
Untitled.
Ei tarjouksia
4p 21 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Pentti Kaskipuro, Hahmo.
1702452
Pentti Kaskipuro
Hahmo.
Ei tarjouksia
5p 21 h
Lähtöhinta
300 EUR
Hilde Retzlaff, "Logogram A".
1680899
Hilde Retzlaff
"Logogram A".
Ei tarjouksia
7p 2 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Matthias van Arkel, Untitled.
1664932
Matthias van Arkel
Untitled.
Ei tarjouksia
4p 23 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Tomasz Holuj, The orchestra.
1694772
Tomasz Holuj
The orchestra.
Ei tarjouksia
2p 21 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Giuseppe Amadio, "Cruso".
1695347
Giuseppe Amadio
"Cruso".
Ei tarjouksia
5p 3 h
Lähtöhinta
10 000 SEK