69
916946

Karin Mamma Andersson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1962)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Vasarahinta
240 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Karin Mamma Andersson
(Ruotsi, Syntymävuosi 1962)

"Döderhultarn"

Signed Karin Mamma Andersson and dated 1998 on verso. Oil on panel 62 x 44 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Falnaes Konsthandel, Gothenburg.

Näyttelyt

Listasafn Íslands, Reykjavik, "Carnegie Art Award 1998", 6 February - 21 February 1999.
Helsingin Taidehalli, Helsingfors, "Carnegie Art Award 1998", 9 January - 24 January 1999.
Stenersenmuseet, Oslo, "Carnegie Art Award 1998", 11 December - 27 December 1998.
Sophienholm, Lyngby, "Carnegie Art Award 1998", 15 November - 29 November 1998.
Konstakademien, Stockholm, "Carnegie Art Award 1998", 20 October - 1 November 1998.

Kirjallisuus

Carnegie Art Award 1998, illustrated on fullpage in colour p. 27.

Muut tiedot

Karin Mamma Andersson skapar nordiska landskap som bebos av fantasifigurer och karaktärer från vår nordiska historia. Myt och verklighet möts i sin egen värld med referenser till konsthistorien. Målningen "Döderhultarn" är utförd under en period då Mamma Andersson intresserade sig speciellt för det sena 1800-talets nationalromantik och den folkloristiska tanken. Folkdräkten t ex förekommer ofta i målningarna från den här tiden. Målningens titel "Döderhultarn" refererar till Mannen från Döderhult, en av de mest folkkära skulptörer vi haft i Sverige. En av hans mest omtyckta skulpturgrupper är "Dansgrupp", ett motiv han studerade med stort intresse på nära håll då han själv spelade handklaver. Mamma Anderssons målningar är som fragmentariska berättelser och minnen där bilden är öppen för egna tolkningar. Kanske är det "Döderhultarn" som sitter på axeln och tittar på oss? "Döderhultarn" var en av tre målningar som Karin Mamma Andersson nominerades till Carnegie Art Award för 1998.