54
888114

JOHAN LINDQUIST (17xx-1779), Stockholm, pocket watch, 47,5 mm,

Lähtöhinta
10 000 SEK
876 EUR
912 USD
Vasarahinta
7 000 SEK

18K gold, verge escapement, key wind, floral pattern, case made by Erik Johan Sahlin (1720-1786) made ca 1775.

Serial nr 98A, Case stamped EIS / IL / r

Movement (6/10)
Dial and hands (4/10)
Case (7/10), dents
Certificate (No)
Box (No)
Overall Opinion (7/10)

Overhaul recommended, at buyer's expense

Muut tiedot

Johan Lindquist
Urmakare som var verksam i Stockholm under mitten och andra hälften av 1700-talet. Han räknas till en av Sveriges främsta urmakare vid sin tid.

Då det fanns ett önskemål från svenska staten att lära upp urmakare i Sverige för att kunna tillverka ur, så sände man Johan Lindquist till Paris. Där gick han i lära hos en av dåtidens mest erkände urmakare Julien Le Roy. Tillsammans med några franska urmakare återvände han till Stockholm för att lära vidare sina kunskaper i Sverige. Mellan 1740-talet och senare 1750-talet var Lindquist hovurmakare till kung Adolf Fredrik. Han numrerade sina ur och vid sin död hade han tillverkat ca 620 stycken.