11
915347

A Swedish Rococo 1760's mirror century mirror.

Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gilt and bronzed. With Med Stockholm Hallmark 176(3)?. Height 175, width 75 cm.

Kunnostettu.

Alkuperä - Provenienssi

Säbylund, Närke.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, Eugène Lewenhaupt, the lot pictured page 24.