911764

Three late Gustavian circa 1800 stools.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
15 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Stoppad sits. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage.

Vaurioita. Kulumaa. Koristeita puuttuu.

Alkuperä - Provenienssi

Säbylund, Närke.

Kirjallisuus

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens taburetter avbildade sid. 215.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens taburetter avbildade sid. 29.