Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
426
912877

Johan Ahlberg

(Ruotsi, 1752-1813)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Johan Ahlberg
(Ruotsi, 1752-1813)

Lieutenant general Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808)

Signed Johan Ahlberg, Uppsala and dated 1795. Canvas 67.5 x 54.5 cm. On verso with inscription "Adam Ludvig Lewenhaupt Grefve Capitaine Lieutnant vid Konungens Lif Drabante Corps General Major Riddare af Svärds Ordern - Målat af Directeur Johan Ahlberg i Upsala 1795". Period gilded frame.

Alkuperä - Provenienssi

Säbylund, Närke.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom (ed.), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, volume II, p. 481. SPA 1920:2046.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, the lot depicted page 25.