Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
95
906173

A pair of chopping knives, Vira ironworks first half of 18th century.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Carl Barkman
Tukholma
Carl Barkman
Johtava asiantuntija
+46 (0)708 92 19 71

Length 26 cm.

Osia puuttuu. Vaurioita.

Alkuperä - Provenienssi

Ebba Charlotta Douglas (1696-1773) gift 1721 på Stjärnorp med Conrad Ribbing af Zernava (1671-1736). Elsa sannolikt en missuppfattning av gravören.
Ebba Charlotta Ribbings bouppteckning 1774 upptar i köket på Stenhammar: 2 st Hackknifwar

Kirjallisuus

William Karlsson, Ståt och Vardag i stormaktstidens herremanshem, Lund 1945, sid 599 samt jmf bild sid 601 av Nordiska museets par signerade och daterade av Johan Bertram, Wira 1716 med lika graverad krans och krona.

Norden auktioner, VAPEN, 29 maj 1996, jmf snarlikt par nr 861, daterade Wira 1703.