104
895201

Lena Svedberg

(Ruotsi, 1946-1972)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Lena Svedberg
(Ruotsi, 1946-1972)

"Aseaten känner vi som vår potentiella styrka"

Signed Lena Svedberg. Mixed media and collage on cardboard 36.5 x 51 cm.

Alkuperä - Provenienssi

A gift from the artist to the current owner.

Näyttelyt

Göteborgs Konstmuseum, Gothenburg, Sweden, "Hjärtat sitter till vänster", 7 March - 1 June 1998. The exhibition traveled to Kulturens hus in Luleå, Uppsala Konstmuseum and Södertälje Konsthall, Sweden, 1999.

Muut tiedot

Hjärtat satt till vänster på Lena Svedberg. Allt i hennes konst har ett tydligt politiskt ursprung. I sina bilder förmedlar hon sin avsky mot kommersialismen, regeringen, finansvärlden och samhällets borgerliga livssyn. I slutet av 1960-talet medverkade hon i underground-tabloiden PUSS som hon och Lars Hillersberg startade tillsammans med Karin Frostenson och Carl Johan De Geer.
Lena Svedberg hade en enastående förmåga att skapa karikatyr av sin samtid. Styrkan i budskapet är skoningslös och drabbar betraktaren direkt, ingen annan svensk har varit i närheten av att förmedla sina åsikter med ett så provocerande bildspråk. Hennes teknik är väldigt säregen och hennes bilder utförda i blyerts eller blandteknik och collage har alla en speciell Svedbergsk patina. Hon levde väldigt nära sina bilder och verkar ha haft ett respektlöst men samtidigt komplicerat förhållande till sina verk. Under vissa perioder före sin alltför tidiga bortgång 1972 förstörde Svedberg många av sina verk.
Svedberg arbetade ofta med sviter eller längre berättelser, ibland publicerades de i PUSS. 2014 sålde Bukowskis en komplett serie (7 verk) om "ASEAten" där vi får följa hans möten med det svenska maktsamhället. Två av de verk som vi nu har till försäljning har koppling till denna svit utförd 1968. 2014 visade också Moderna Museet sviten ”Herr Aldman Superhero av världsalltet” bestående av 57 teckningar och collage dessutom återfinns Svedbergs berättelse om ”Konsumentkvinnan” i deras samlingar.