957646

135. MIKAEL JANSSON, "Nick Cave, London studio #1", 2010.

Signerad Mikael Jansson och daterad 2011 och numrerad 1/3 på etikett a tergo. Gelatinsilverfotografi monterad på aluminium och ramad 142 x 112 cm. Total upplaga 3 + 2 AP.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

GUN Gallery, Stockholm.

Lähtöhinta
100 000 - 120 000 SEK/10 493 - 12 591 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

GUN Gallery, Stockholm, "Dum Dum Boys photographs by Mikael Jansson", 19 maj - 19 juni 2011.

Kirjallisuus

GUN Gallery och Mikael Jansson, "Dum Dum Boys photographs by Mikael Jansson", 2011, avbildad.

Lisätietoja

"Dum Dum Boys" är Mikael Janssons serie kraftfulla och levande porträtt av manliga rockikoner. Hans humoristiska och ärliga bilder av de fårade rockrävarna var från början ett projekt för New York Times T-magazine i samband med herrarnas vårkollektion 2011. Då skapade Jansson tillsammans med stylisten Bill Mullen en serie bilder med titeln “Ballad of a Thin Man” tillsammans med stjärnor som Iggy Pop, Lou Reed, Nick Cave, David Johansen, David Gahan, Bryan Ferry och Michael Stipe.
Ett urval visades sedan på utställningen “Dum Dum Boys” på Gun Gallery i Stockholm 2011 samt på The Ravestijn Gallery och The Pan, bägge i Amsterdam, 2013.
Mikael Jansson är en av de största av världens nu levande modefotografer, han arbetar bland annat för W Magazine, Interview Magazine och Vogue Paris.
Den 18 oktober i år spelar Nick Cave & The Bad Seeds på Ericsson Globe Arena i Stockholm.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili