954954

153. MARIA FRIBERG, "Still lives #3", 2004.

Signerad Maria Friberg och numrerad 6/6 a tergo. C-print på Fujiflexpapper monterad på träpannå 170 x 248 cm. Bilden monterad i två delar. Total upplaga 6 + 2 AP.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

A gift from the artist to the current owner.

Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK/26 233 - 31 480 EUR
Vasarahinta
240 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Maria Friberg e.a, "Maria Friberg", 2008, illustrated fullpage in colour plate 23.
Maria Friberg e.a, "Maria Friberg", 2005, illustrated fullpage in colour plate 2.

Lisätietoja

Som ett foster i moderlivet ligger mannen tryggt omsluten bland ålderdomliga böcker i skinnband. Maria Friberg har sedan nittiotalet bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och befriande fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord.

Det männen haft gemensamt i Marias bilder sedan snart tjugo år är att de just tycks flyta i tillvaron. Allt rör sig och det kan gå precis hur som helst. Katastrof eller triumf. I det här fotografiet är det alldeles stilla. Det är som om mannen har hittat hem och inte vill vara någon annanstans än just där - bland sina böcker.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili