954954

153. MARIA FRIBERG, "Still lives #3", 2004.

Signerad Maria Friberg och numrerad 6/6 a tergo. C-print på Fujiflexpapper monterad på träpannå 170 x 248 cm. Bilden monterad i två delar. Total upplaga 6 + 2 AP.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gåva från konstnären till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK/26 232 - 31 479 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
306 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2008, avbildad helsida i färg bild 23.
Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2005, avbildad helsida i färg bild 2.

Lisätietoja

Som ett foster i moderlivet ligger mannen tryggt omsluten bland ålderdomliga böcker i skinnband. Maria Friberg har sedan nittiotalet bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och befriande fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord.

Det männen haft gemensamt i Marias bilder sedan snart tjugo år är att de just tycks flyta i tillvaron. Allt rör sig och det kan gå precis hur som helst. Katastrof eller triumf. I det här fotografiet är det alldeles stilla. Det är som om mannen har hittat hem och inte vill vara någon annanstans än just där - bland sina böcker.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili