954954

153. MARIA FRIBERG, "Still lives #3", 2004.

Signerad Maria Friberg och numrerad 6/6 a tergo. C-print på Fujiflexpapper monterad på träpannå 170 x 248 cm. Bilden monterad i två delar. Total upplaga 6 + 2 AP.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gåva från konstnären till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK/26 232 - 31 479 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Kirjallisuus

Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2008, avbildad helsida i färg bild 23.
Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2005, avbildad helsida i färg bild 2.

Lisätietoja

Som ett foster i moderlivet ligger mannen tryggt omsluten bland ålderdomliga böcker i skinnband. Maria Friberg har sedan nittiotalet bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och befriande fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord.

Det männen haft gemensamt i Marias bilder sedan snart tjugo år är att de just tycks flyta i tillvaron. Allt rör sig och det kan gå precis hur som helst. Katastrof eller triumf. I det här fotografiet är det alldeles stilla. Det är som om mannen har hittat hem och inte vill vara någon annanstans än just där - bland sina böcker.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili