965496

132. ANNA PETRUS, & Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.

Tenn och mässing, oval form med graverad geometrisk dekor, mässingskanter, på locket sittande lejon. Stämplad med änglamärket Stockholm B8, 14 x 12 cm, höjd 20 cm.

Inskription på locket, smärre slitage.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK/1 024 - 1 535 EUR
Vasarahinta
13 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modellen avbildad, nr 462.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili