Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
142
971771

Axel Einar Hjorth

(Ruotsi, 1888-1959)
Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Vasarahinta
85 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Ruotsi, 1888-1959)

A stained pine 'Utö' table, Nordiska kompaniet, 1930's.

69 x 53,5 cm, height 48 cm.

Surface with later lacquer, minor stains and scratches.

Alkuperä - Provenienssi

Bordet kommer från en inredning i hus i norra Skåne byggt i början på 1930-talet och vilket användes som semesterbostad för de anställda på det Helsingborgsbaserade rederiet, AB Otto Hillerström.