966737

147. AXEL EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, två lådor med breda handtag, 125 x 62,5 cm, höjd 75,5 cm.

Del saknas mellan lådorna, smärre slitage, fläckar, skivan med torrsprickor.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

A private estate on the west coast of Sweden, completed and decorated around 1934-35. The house was decorated with contemporary furniture by designers like Alvar Aalto and Axel Einar Hjorth.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 118 EUR
Vasarahinta
75 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili