966737

147. AXEL EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, två lådor med breda handtag, 125 x 62,5 cm, höjd 75,5 cm.

Del saknas mellan lådorna, smärre slitage, fläckar, skivan med torrsprickor.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 117 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
88 500 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili