966739

148. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad furu.

Slitage, fläckar, en stol med skadat fanér på sitsen.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

A private estate on the west coast of Sweden, completed and decorated around 1934-35. The house was decorated with contemporary furniture by designers like Alvar Aalto and Axel Einar Hjorth.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK/819 - 1 024 EUR
Vasarahinta
28 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

C. Björk, T. Ekström, E. Ekström 'Möbelarkitekt Axel Einar Hjorth', Signum Förlag, 2009, compare the model illustrated p 131.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili