966739

148. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad furu.

Slitage, fläckar, en stol med skadat fanér på sitsen.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
33 040 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

C. Björk, T. Ekström, E. Ekström "Möbelarkitekt Axel Einar Hjorth", Signum Förlag, 2009, modellen avbildad sid 131.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili