966741

149. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, tre lådor med draghandtag, medformade profilerade ben. Mått 90 x 45,5 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage, fläckar. Avaimet puuttuvat.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK/2 047 - 2 558 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
49 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Camilla Behrer

Tukholma

Camilla Behrer
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili