938763

187. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTO, AB Märta Måås-Fjetterström, ca 285,5 x 183,5 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad på 1970-talets början.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK/4 094 - 6 141 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
49 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 10; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 113.

Lisätietoja

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili