947175

188. INGEGERD TORHAMN, MATTO, Ingegerd Torhamn, ca 109 x 156 cm.

(Ingegerd Torhamn). Modernistisk polykrom komposition med stående man framför en fabrik och en svensk flagga. Komponerade och utförda av Ingegerd Torhamn till Stockholmsutställningen 1930. Gouachen inramad senare.

Mattan: ställvis något blekt, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga fällningar och skador. En kortsida med slitage.
Mattskissen: Obetydligt slitage och fläckar.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Ingegerd Torhamn. The carpet was sold at Bukowskis Moderna autumn auction in 2001 with the catalogue number 1250, the carpet sketch was sold at Bukowskis Moderna spring auction in 2002 with the catalogue number 999.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 118 EUR
Vasarahinta
80 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

The carpet: Stockholmsutställningen 1930; V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar Konstmuseum 1996; Svensk Form, Stockholm 2001.

Kirjallisuus

Kalmar Konstmuseums utställningskatalog: V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar 1996, colour plate opposite page 13.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili