947175

188. INGEGERD TORHAMN, MATTO, Ingegerd Torhamn, ca 109 x 156 cm.

(Ingegerd Torhamn). Modernistisk polykrom komposition med stående man framför en fabrik och en svensk flagga. Komponerade och utförda av Ingegerd Torhamn till Stockholmsutställningen 1930. Gouachen inramad senare.

Mattan: ställvis något blekt, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga fällningar och skador. En kortsida med slitage.
Mattskissen: Obetydligt slitage och fläckar.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Ingegerd Torhamn. Mattan såld på Bukowskis Moderna höstauktion 2001 med katalognummer 1250, mattskissen såld på Bukowskis Moderna vårauktion 2002 med katalognummer 999.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 118 EUR
Vasarahinta
80 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Mattan: Stockholmsutställningen 1930; V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar Konstmuseum 1996; Svensk Form, Stockholm 2001.

Kirjallisuus

Kalmar Konstmuseums utställningskatalog: V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar 1996, färgplansch mot sid 13.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili