960980

189. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTO, AB Märta Måås-Fjetterström, ca 387,5 x 314,5 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941. Endast tjugosex exemplar tillverkade mellan 1932-60. Kopia av faktura från Märta Måås-Fjetterström AB 27/11 1950 medföljer.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga fällningar. Ett hörn med lagningar, möjligen senare fransar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK/10 235 - 15 353 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
171 500 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 119.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili