970166

198. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTO, AB Märta Måås-Fjetterström, ca 525,5 x 102,5 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Beställd i Båstad på mitten av 1970-talet.

Avkortad i mitten och ihopsatt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar, skador och hål. Fransar saknas.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
40 000 SEK/4 094 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
49 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Täydennyslista

Smärre skador och hål.

Kirjallisuus

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili