975162

221. ERIC GRATE, "Dansande fetisch".

Signerad Eric Grate, daterad L.III (1953). Gjutarmärkt Herman Bergman. Patinerad brons. Höjd 90 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Skulpturen har tidigare stått på Restaurant Stadskällaren i Östersund och Sara Hotel Strand i Sundsvall.

Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK/12 794 - 15 353 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
184 875 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Täydennyslista

Daterad L.III, ej numrerad.

Kirjallisuus

Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, avbildad som teckning och omnämnd sid 52, omnämnd sid 106 avbildad helsida sid. 107.

Lisätietoja

"Dansande fetisch", "Monument över Yxman", "Hästtämjaren" och "Fången" hör till de "idoler" han nu skapar. "Fetischen" är således en extatisk fallosgudomlighet, som lånat sin karaktär från en afrikansk spikfetisch. Det nya -grateska - är här främst det självuppgivande draget, dansen, som ju är ett ständigt lika aktuellt motiv för konstnären, och som här står i stark kontrast mot de primitiva, fetischernas statuariska stående. (Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, sid 106.)

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili