975162

221. ERIC GRATE, "Dansande fetisch".

Signerad Eric Grate, numrerad III. Utförd 1953. Gjutarmärkt Herman Bergman. Patinerad brons. Höjd 90 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Skulpturen har tidigare stått på Restaurant Stadskällaren i Östersund och Sara Hotel Strand i Sundsvall.

Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK/12 794 - 15 353 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Kirjallisuus

Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, avbildad som teckning och omnämnd sid 52, omnämnd sid 106 avbildad helsida sid. 107.

Lisätietoja

"Dansande fetisch", "Monument över Yxman", "Hästtämjaren" och "Fången" hör till de "idoler" han nu skapar. "Fetischen" är således en extatisk fallosgudomlighet, som lånat sin karaktär från en afrikansk spikfetisch. Det nya -grateska - är här främst det självuppgivande draget, dansen, som ju är ett ständigt lika aktuellt motiv för konstnären, och som här står i stark kontrast mot de primitiva, fetischernas statuariska stående. (Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, sid 106.)

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili