304
954934

Walasse Ting

(Yhdysvallat, 1929-2010)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
36 600 - 45 700 EUR
38 800 - 48 500 USD
Vasarahinta
500 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Walasse Ting
(Yhdysvallat, 1929-2010)

"Waiting for your love letter"

Signed Ting and dated -79. Canvas 76 x 103 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly form the artist, mediated by Bülowska Galleriet, Malmö, Sweden, 1 December 1986. Receipt included in the lot.

Näyttelyt

Bülowska Galleriet, Malmö, opening 11 October, 1986.

Muut tiedot

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.

Den aktuella målningen ”Waiting for your love letter” innehåller allt det som blivit Tings signum, en sprakande kolorit, en närmast poetisk titel och en vacker modell.

Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.