934938

363. BIRGIT BROMS, "Skridskoåkare II".

Signerad B Broms. Duk 36 x 52 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Inköpt på Thielska Galleriet.
Tidigare deponerad vid Sundsvalls museum av Sundsvalls konstförening.
Privat samling.

Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK/5 117 - 7 164 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Näyttelyt

Thielska galleriet, Stockholm, mars-april 1987.

Lisätietoja

"En vinterdag 1967, när dottern Helen tog sina första steg på isen i Kungsträdgården i centrala Stockholm, fick Birgit Broms syn på rörelsen personifierad - skridskoåkarna i komplicerade ställningar. Det är som om motivet först sökte upp henne och därefter hemsökte henne livet igenom. I de tidiga verken har skridskoåkarna i alla fall en antydan till anletsdrag. Ansiktena suddas dock ut och kropparna blir allt mer stiliserade. De gåtfulla gestalterna far ut på isen; djärva, orädda, nästan våghalsiga."
(Ur: Joanna Persmans text "Förnuft och Känsla, Om Birgit Broms Konst", Birgit Broms, utställningskatalog, Nordiska Akvarellmuseet, , 2016.)

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili