363
934938

Birgit Broms

(Ruotsi, 1924-2008)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Birgit Broms
(Ruotsi, 1924-2008)

"Skridskoåkare II"

Signed B Broms. Canvas 36 x 52 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bought at Thielska Gallery, Stockholm, Sweden.
Previously deposited at Sundsvall Museum by Sundsvall Art Association.
Private collection.

Näyttelyt

Thielska galleriet, Stockholm, Sweden, March-April 1987.

Muut tiedot

"En vinterdag 1967, när dottern Helen tog sina första steg på isen i Kungsträdgården i centrala Stockholm, fick Birgit Broms syn på rörelsen personifierad - skridskoåkarna i komplicerade ställningar. Det är som om motivet först sökte upp henne och därefter hemsökte henne livet igenom. I de tidiga verken har skridskoåkarna i alla fall en antydan till anletsdrag. Ansiktena suddas dock ut och kropparna blir allt mer stiliserade. De gåtfulla gestalterna far ut på isen; djärva, orädda, nästan våghalsiga."
(Ur: Joanna Persmans text "Förnuft och Känsla, Om Birgit Broms Konst", Birgit Broms, utställningskatalog, Nordiska Akvarellmuseet, , 2016.)