46
985505

Eight Gustavian late 18th century matched chairs (7+1).

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Vasarahinta
70 000 SEK

Grey painted.

Täydennetty.

Alkuperä - Provenienssi

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787), Näs.
Thence by decent through the famillies Mannerheim and Silfverstolpe
remaining in situ at Näs in Rö, Roslagen, untill mid 1980s
Through inheritance present owner.

Kirjallisuus

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960, avb. sid 28 och 29.
Näsström, Gustaf: Forna dagars Sverige III, 1700-talet, Stockholm 1962, 2 stolar avb. sid 79 omnämnda sid 77.
Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1967, Uppland 2, Näs: avb färgpl vid sid 16.

Muut tiedot

Wadenstiernas bouppteckning 1787 (RA):
möjligen identiska med de stolar som upptas i
”SängKammaren” [fruns] :
"8: Stolar med samma slags öfver drag i Rygg och Sits med tagel Stoppning"