1034437

109. FREDRIK SÖDERBERG, "The Anatomy of Sexuality III".

Signerad Fredrik Söderberg och daterad 2010 a tergo. Akvarell på papper, 72 x 55 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Riis, Stockholm. Acquired by the present owner in 2012.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/5 952 - 7 937 EUR
Vasarahinta
35 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Med en stark fascination för ockultism och esoterika är det närmast självklart att Frederik Söderberg skulle finna inspiration hos Aleister Crowley, en av den engelska litteraturens främsta provokatörer. Genom sitt måleri uppnår och skildrar Söderberg ett slags trancendens. I sina akvareller, utförda men en hypnotisk detaljrikedom och häpnadsväckande hantverk, närmar sig Söderberg det översinnliga. Det groteska förenas med det sublima.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili