1007408

114. LENA JOHANSSON, "Punk Princesses".

Signerad Lena Johansson och daterad 2007 a tergo del 2. Diptyk. Olja på MDF, 52 x 40 cm per del.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Bendixen Contemporary Art, Copenhagen.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK / 4 960 - 5 952 EUR
Vasarahinta
Ei myyty
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

Uppsala Konstmuseum, "Fyra Stipendiater, Anna-Lisa Thompson till minne", 1 December 2007 – 20 January 2008.
Bendixen Contemporary Art, Copenhagen, "Johansson & Johansson", 2008.
Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm, "Samling", 14 September – 28 October 2017.

Lisätietoja

"Lena Johanssons målningar har sitt ursprung i reklam och modebilder och fångar upp frågor som berör kvinnosyn och mäns och kvinnors sexualitet, men när jag tittar på dem så ser jag framförallt en lust, hennes. En slags total hängivelse till bild och utförande. En person som är medveten om alla de frågor som hennes val av förlagor och intressesfär väcker och som har accepterat det faktum att de är en del av henne. Eller hon en del av dem. Ett stort och riskfyllt accepterande. Att i sitt konstnärskap ständigt ställa sig i förhållande till reklamen, ofta ett motsatsförhållande, att helt och hållet ta in den och acceptera sin lust och sina själsliga band till den kräver mod. Det är detta förhållningssätt som gör Lena Johanssons bilder så intressanta.”

Rebecka Hallbert

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili