1006343

129. GERHARD NORDSTRÖM, Utan titel.

Signerad G. Nordström. Duk 67,5 x 77,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1970-talet.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Gerhard Nordström var ursprungligen en traditionell landskapsmålare från Skåne, likt Ola Billgren. Till skillnad från den akademiske Billgren är Nordström djupt förankrad i den Österlenska myllan och man kan närapå känna hur det doftar jord från målningarna. Hans svit "Sommaren 1970” som visades på Galleri Doktor Glas 1972 innehöll några av de viktigaste verken i den samtida svenska konsthistorien. Här låter Nordström den prunkande Österlenska idyllen möta hotet från utsidan i form av scener från massakern i den vietnamesiska byn Song My. Ett brutalt uppvaknande för många svenskar.
Nordströms stora ledmotiv i måleriet är jorden, livet, döden, naturens skönhet, människans oförnuft och sårbarhet. Hans måleri har en episk kraft med en bedövande lustvandring i kolorismens prakt. Det är en sällsynt bedrift att måla naturens skönhet befriad från banalitet, men detta är något Nordström behärskar med stor precision.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili