960509

182. IRVING PENN, "Train Coach Waiter, New York 1951”.

Signerad Irving Penn och daterad November 1974 och numrerad 19/20 a tergo. Även stämplad "Handcoated by the photographer" samt "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Condé Nast Publications Inc." a tergo. Platina palladium, bildyta 48,7 x 38 cm. Bladstorlek 59,6 x 56,7 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK/19 841 - 22 321 EUR
Vasarahinta
200 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Irving Penn, "Moments preserved : eight essays in photographs and words", 1960, reproduced page 167.
Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, reproduced on fullpage pl. 75.

Lisätietoja

Irving Penns "Train Coach Waiter, New York 1951” ingår i serien "The Small Trades", de arbetarporträtt som Penn tog med början sommaren 1950 i Paris när han var där på uppdrag av Vogue. Året efter fortsatte projektet i London och New York. Penn bjöd in polismän, gatsopare, skoputsare och andra yrkesgrupper till sin tillfälliga studio och bad dem posera iklädda sina egna arbetskläder och redskap. Penn kände på sig att några av dessa yrken var på väg att dö ut och ville därför föreviga dem. Han arbetade ofta spartanskt med rekvisita, men här fick dess närvaro stor betydelse. Penn hade kunnat fotografera personerna i sina arbetsmiljöer men då hade det blivit helt andra bilder. Han föredrog att lyfta människor ur sin naturliga miljö, få dem att lämna sin yrkesroll och fånga deras personlighet.

Ett urval från "The Small Trades" publicerades för första gången 1951 i respektive lands utgåvor av Vogue. Ett decennium senare valde Penn ut 91 bilder ur serien till sin första monografi, den legendariska ”Moments Preserved: Eight Essays in Photographs and Words”. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna svit och projektet visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009 - januari 2010.
Förutom Penns stora inflytande på fotografiets rent estetiska utveckling så har han mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina Palladium-tekniken. Irving Penn var som modern fotograf, en av de första som återuppväckte denna gamla metod från 1800-talet. I dagens digitala värld kan alla analoga framställningsmetoder, som platina palladium och gelatinsilverfotografi, betraktas som antikviteter.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili