1021431

209. NICK BRANDT, "Elephant Cathedral, Masai Mara", 2007.

Signerad Nick Brandt och numrerad 8/15. Archival pigment print, bildyta 109 x 96 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av nuvarande ägare i samband med Fotografiska femårsjubileum och öppnandet av Nick Brandts utställning 2015.

Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK/9 920 - 14 880 EUR
Vasarahinta
105 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Ett annat exemplar utställt på:
Fotografiska, Stockholm, "On This Earth A Shadow Falls Across The Ravaged Land", 22 maj - 13 september 2015.

Kirjallisuus

Nick Brandt, "On this Earth, a Shadow Falls", 2010, avbildad helsida sid 84.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili