1029448

219. LEIF-ERIK NYGÅRDS, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".

Signerad Leif-Erik Nygårds a tergo. Framtagen 1989. Enligt fotografen ur en upplaga på 7 AP. Cibachrome, bildyta 36,5 x 47,5 cm. Bladstorlek 37,5 x 49 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

A gift from the photographer to the current owner.

Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK / 3 968 - 5 952 EUR
Vasarahinta
40 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Lisätietoja

Detta specifika exemplar av Nygårds välkända bild är utförd i cibachrome, en teknik som Nygårds inte arbetar med idag och som sällan förekommer på marknaden.

1961-62 arbetade Nygårds som assistent till den amerikanske fotografen Bert Stern. En junidag 1962 befann de sig i Los Angeles för att ta bilder på Marilyn Monroe på uppdrag av Vogue Magazine. Uppdraget innebar en fyra dagar lång fotosession på Bel Air Hotel. Då Monroe vid den här tiden höll på att spela in filmen "Something's got to give" där hon porträtterade en svensk tjänstekvinna var hon intresserad av att Nygårds skulle öva uttal med henne. Eftersom de båda kom bra överrens så gjorde Monroe ett undantag och lät honom ta en nakenbild av henne. Hon bestämde sceneriet och tillfället, Nygårds fick fånga ögonblicket och bilden blev spontan. Enligt uppgifter från Gary Cole, bildredaktör på Playboy, så är detta den sista bild av Monroe som togs av en professionell fotograf.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili