1031844

228. HANS HAMMARSKIÖLD, "Suzanne, 1957" Ur boken "Billa och jag".

Signerad Hans Hammarskiöld och numrerad 65/100 a tergo. Även med copyrightstämpel a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 38 x 28 cm. Bladstorlek 40 x 29,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Gåva direkt från fotografen till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK/992 - 1 190 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Hans Hammarskiöld, "Billa och jag: en sommarsaga", 2009, avbildad.

Lisätietoja

En vacker sommardag i slutet av 1950-talet ger sig en liten flicka och hennes älsklingsdocka ut på äventyr bland ormbunkar och blåbärsris. Den lilla flickan är fotografen Hans Hammarskiölds dotter och i den charmiga fotografiska sagan Billa och jag dokumenterar Hammarskiöld deras dagsäventyr med inlevelse och närhet.

Det vilar ett skimmer av sommarljus över berättelsen och med fotografens känslighet för ljus och skugga, skapar Hammarskiöld en stämningsfull historia baserad i en fyraårings vardagsäventyr. Texten som ackompanjerar de stämningsfulla bilderna är också skriven av Hans Hammarskiöld och hans enkla och rättframma språk öppnar dörren till barnets förtrollade fantasivärld, oskyldigt skildrad men helt utan sentimentalitet. En fotografisk barnbok för både vuxna och barn!

Billa och jag gavs ut redan 1959 och har under många år varit efterfrågad i bokhandlar och på antikvariat runt om i Sverige. Den kom i nyutgåva 2009.

Citat Adlibris.com

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili