1018492

231. GISÈLE FREUND, "Virginia Woolf, 1939".

Signerad Gisèle Freund samt copyright stämpel a tergo. C-print, bildyta 29,7 x 19,7 cm. Bladstorlek 39,7 x 28,3 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the photographer by the current owner.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK/992 - 1 190 EUR
Vasarahinta
14 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itinéraires” , 1991, illustrated.

Lisätietoja

Den 19 december 1908 föddes Gisèle Freund i en judisk familj i Berlin-Schöneberg. Som student i Frankfurt am Main var hon med i en anti-nazistisk motståndsgrupp innan hon 1933 flydde till Paris. Där skrev hon en banbrytande doktorsavhandling om fotografiets historiska roll. Hon arbetade själv som fotograf, specialiserade sig på konstnärsporträtt och använde tidigt färgfilm.
Tack vare kontakten med kvinnoparet Sylvia Beach och Adrienne Monnier som drev bokhandeln Shakespeare & Company på rue de l’Odéon i Paris hamnade Gisèle Freund mitt i mellankrigstidens amerikanska författarkoloni på vänstra stranden av floden Seine. Hennes kamera förevigade kända namn som Gertude Stein, Alice B Toklas, Janet Flanner och Djuna Barnes.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili