1024276

242. KARL GERSTNER, "Optik Box".

Édition MAT 1964. Signerad Gerstner och numrerad 90/100 på etikett a tergo. Ljuslåda med lins, 6 st utbytbara mönster. 40 x 40 x 11 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK/2 976 - 3 472 EUR
Vasarahinta
28 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Den schweiziske konstnären Daniel Spoerri, medlem av konstnärsgruppen Nouveau Réaliste, grundade år 1959 Edition MAT (Multiplication d’Art Transformable), ett banbrytande förlag. Man gav ut konstverk i upplagor om 100, men i själva verket kan varje objekt räknas som unikt på något sätt. Många var handgjorda, kinetiska eller transformerbara på något sätt. Tanken var att ge ut verk som ”optically, electrically, or through the physical intervention of the spectator, and presenting an infinite number of variations or aspects.” Genom att sälja dessa multiplar till mer modesta priser än originalverk, kunde man göra konst av några av 1900-talets viktigaste konstnärer (Duchamp, Man Ray, Christo, Jean Tingely och Niki de Saint Phalle) mer tillgänglig för en bredare publik.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili